2019 m. gegužės 16 d. Juodupės gimnazijoje lankėsi Lietuvos fotomenininkas Antanas Zinkevičius ir Rokiškio r. tarybos narys, istorikas Valius Kazlauskas. Svečiai gimnazistams pristatė J. Ohmano, V. Sruoginio ir M. Džonstono filmą „Nematomas frontas“, pasakojantį partizanų pasipriešinimo sovietų okupacijai istoriją ir parodą apie Laisvės premija 2019 metais apdovanotus laisvės kovų dalyvius, kurie tiesiogiai susiję su filme rodomais faktais.
„Nematomas frontas“ – sovietų valdžios karo pajėgose naudotas kodinis pavadinimas partizanų judėjimui Lietuvoje įvardyti. Drąsių vyrų, stojusių į kovą už laisvę, istorija pasakojama remiantis partizanų lyderio Juozo Lukšos rašytine patirtimi, abiejų „fronto“ pusių liudytojų mintimis.

„Nematomas frontas“ iš tiesų nepalieka abejingo nė vieno jį pamačiusio žmogaus. Svečiai buvo sujaudinti ir mūsų gimnazijos mokinių susidomėjimu, spengiančia tyla salėje ir po trumpo filmo aptarimo emocijomis, palydėtomis kelias minutes trukusiu plojimu ir net mokinių ašaromis… Tai dar kartą parodo, kad „meilė Tėvynei turėtų būti tokia – arba ją myli tokią, kokia yra,- mažą, be kalnų, su šalta Baltijos jūra, kryžiais pakelėse ir gandralizdžiais ant elektros stulpų – arba nemyli iš viso“. (A. Račas).

Mes mylim Lietuvą! Ačiū svečiams už pilietiškumo pamoką man ir jums! (nuotr. J. Stankevičiūtės)

Istorijos mokytoja ekspertė Rima Šimėnienė