Juodupės gimnazijos MEPA komanda antrą kartą Europos Parlamente
#MepaLIETUVA Jau trečius metus iš eilės Rokiškio r. Juodupės gimnazijos komanda dalyvauja tarptautiniame projekte MEPA (Mokykla – Europos Parlamento ambasadorė) #mepaLietuva. 2022-2023 m.m. sėkmingos veiklos vėl džiugina. Gimnazijai suteiktas MEPA ambasadorės vardas, vardinė lentelė bei galimybė keliauti – Europos Parlamentas mokiniams padovanojo ekskursiją į Strasbūre vykstantį Euroscolos renginį, kur susirinko 49 mokyklų komandos iš Europos Sąjungos valstybių. Mūsų gimnazijos 8 mokinių grupė ir mokytoja Rima Šimėnienė gruodžio 12-17 dienomis kartu su Kauno Varpo gimnazijos ir Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos komandomis vyko į kelionę ir atstovavo Lietuvai. Mokiniai keliavo autobusu per Lenkiją, susipažino su Čekijos sostine – nuostabiu istoriniu miestu Praha. Pirma nakvynės vieta buvo labai gražiame kalnų mieste Beroun. Kelionė link Prancūzijos tęsėsi per Vokietiją. Įveikę apie 2000 km keliautojai apsistojo Strasbūro mieste, kuris priklauso istoriniam Elzaso regionui. Ekskursiją vedė Strasbūro lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolita Šilanskienė. Ji kaip tikra miesto ambasadorė vedžiojo miesto gatvėmis, parodė visas įžymias vietas, pačius įspūdingiausius statinius, kuriuos pamačius iš nuostabos norėjosi sulaikyti kvėpavimą. Ji pasakojo apie galimybes studijuoti Strasbūre ir pakvietė bendradarbiauti su lietuvių bendruomene.
Pagrindinė kelionės diena Europos Parlamente vykusiame Euroscola renginyje pralėkė greitai. Ji buvo dalykiška, emocinga, prasminga, informatyvi ir kupina naujų pažinčių bei patirčių. Po oficialios atidarymo šventės mokiniai ir mokytojai dalyvavo skirtingose veiklose. Mokytojai modernioje salėje žiūrėjo filmą, kurio pagrindinė mintis – skleisti žmonių lygybės ir Europos vienybės idėją. Europos Parlamentas ragina visas valstybes nares skatinti švietimą apie demokratiją, pagrindines teises, naujausią istoriją, pasaulio įvykius, kritinį mąstymą. Europos Parlamento salėje mokiniai bendravo su Fabienne Keller –Europos Parlamento kvestore ir Stefanu Krausu – Europos žmogaus teisių gynėju. Pranešėjai atsakinėjo į mokinių užduotus klausimus, po to mokiniai turėjo galimybę išbandyti elektroninę balsavimo sistemą, dalyvauti debatuose, kad pasijustų tikrais europarlamentarais bei susipažintų su institucijos darbo principais. Tai įdomi, neeilinė patirtis, o jaunatviška drąsa ir nuoširdumas, kuria pasižymėjo kalbėjusieji, rodo, kad Europos Parlamentas greitai turės naujus ambicingus parlamentarus.
Mokytojai taip pat dalyvavo veiklose – jie dirbdami grupėmis atliko simuliacinę užduotį, kurios metu atsakė į klausimus apie ES ir EP, pasitikrino istorines žinias. Įdomiausia, kad visi klausimai buvo suformuluoti skirtingomis kalbomis, todėl mokytojai iš skirtingų valstybių diskutavo tarpusavyje, mezgė naujus ryšius.
Juodupės gimnazijos mokiniai, projekto jaunesnieji ambasadoriai, kelionės pabaigoje reflektavo patirtus įspūdžius: Gintarė Baltušonytė (IVg kl.) džiaugėsi, kad aplankė nuostabiai Kalėdoms pasiruošusias šalis, tačiau pagrindinis tikslas buvo pasiekti ES parlamentą, kuriame diskutavo apie žmogaus teises ir netgi turėjo galimybę sudalyvauti simuliacijoje bei apsimesti europarlamentarais: ,,Teko diskutuoti, balsuoti ir priimti naujus įstatymus. Ši patirtis lydės mane visą gyvenimą ir aš esu dėkinga už galimybę vėl čia dalyvauti.“ Brigita Šedytė (IVg kl.) akcentavo, kad šių metų ,,Euroscola“ tema „Žmogaus teisės ir solidarumas“ yra labai svarbi jai ir kitiems, ypač žinant, kas dabar vyksta tiek Europoje, tiek pasaulyje: „Europos Parlamente galėjau pateikti pasiūlymų, į ką europarlamentarams reikėtų atsižvelgti, ką jie galėtų / turėtų keisti, galvodami apie žmonių gerovę. Viena įsimintiniausia mintis, pasakyta europarlamentarės F. Keller, atsakant į klausimą, kaip ji jaučiasi, dirbdama tarp daug europarlamentarų vyrų: ,,I am equal’“ (Aš esu lygi)“. Raminta Kviliūnaitė (IVg kl.): „ši kelionė – didžiulis nuotykis su jaunais Euroscolos dalyviais, ypač įdomus buvo simuliacinis balsavimas, kuomet pasijutau, lyg iš tiesų dirbčiau europarlamente!“ Nojui Juchnai (IVg kl.) ypač patiko miestai ir jis teigė, jog grįžta suvokęs, kad turime didelį Europos paveldą, kurį reikia branginti. „Turime kovoti ir už žmogaus teises, apie kurių svarbą diskutavome Euroscolos renginyje.“ Nojus taip pat džiaugėsi, kad jaunimas nebijo turėti kitokios nuomonės, kad ji svarbi ir bus išgirsta, nes viena iš Europos Parlamento vertybių yra demokratija. Saulė Kazlauskaitė (IVg kl.) po Euroscolos susižavėjo savo bendraamžiais ir džiaugėsi, kad tokie susitikimai ruošia jaunimą užimti atsakingas pareigas ir taip užtikrinti saugią ateitį. Euroscola projekto dalyviai yra kompetentingi, užsispyrę, išsilavinę, jautrūs, tačiau kritiškai mąstantys ir visiems jiems rūpi vienas dalykas: geresnis Europos ir viso pasaulio žmonių gyvenimas. „Šis renginys man įrodė, jog mūsų ateitis mūsų pačių rankose.“ Kamilė Bieliūnaitė ir Deila Aleksiejutė (II g kl.), pirmą kartą dalyvavusios Euroscoloje, patyrė neįkainojamų įspūdžių, sužinojo įdomių faktų apie Čekijos, Vokietijos bei Prancūzijos miestų, pastatų atsiradimo istoriją. Sužinojo daug naudingos informacijos bei turėjo galimybę dalyvauti Euroscolos diskusijoje. Tai buvo neįkainojama patirtis, kurios tikrai nepamirš.
Euroscola baigėsi, visi džiaugėsi šilta atmosfera ir suorganizuota produktyvia veikla.
Atsisveikinę su Prancūzija, keliautojai dar aplankė kelis Vokietijos miestus: Frankfurtas prie Maino sužavėjo svetingumu, visur tvyrančia Kalėdų nuotaika, keliautojai nustebę apžiūrėjo architektūra ir ramybe užburianti unikalų viduramžišką kalėdinį miestą Rotenburgą prie Tauberio upės, didingumu žavėjo Drezdenas. Tai buvo paskutinis aplankytas miestas.
Nuoširdus ačiū keliautojai taria kelionės organizatoriui ir vežėjui Stanislovui Petrukaičiui. Mes buvome lepinami, globojami, gerbiami ir saugūs visos kelionės Lietuva-Lenkija-Čekija-Vokietija-Prancūzija-Vokietija-Lenkija- Lietuva metu.
Istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja ekspertė, MEPA komandos vadovė ir vyresnioji ambasadorė Rima Šimėnienė